استاندارد های حسابرسی 📥 خلاصه استاندارد های حسابرسی pdf

استاندارد های حسابرسی

استاندارد های حسابرسی، انوع حسابرسی و فرق بین حسابداری با حسابرسی چیست؟

شاید برای بسیاری از افراد این سوال پیش بیاید که فرق مابین حسابداری با حسابرسی چیست؟ وظایف حسابرس چیست؟ استاندارد های حسابرسی چیست؟ و چگونه می‌توان حسابرس شد؟ در نتیجه در این مقاله قرار است به تمامی سوالات پاسخ دهیم و بر موضوع حسابرسی همراه با دانلود استاندارد های حسابدارسی pdf به‌صورت رایگان بپردازیم.

همانطور که می‌دانید امروزه حسابداری به یک رشته تحصیلی پرطرفدار تبدیل شده است، به دلیل اینکه تمامی کسب و کارها به حسابدارانی ماهر و واحد مالی نیاز دارند در نتیجه درصد استخدام در شغل حسابداری نسبتاً بیشتر می‌باشد. شما به عنوان حسابدار در شرکت‌های بازرگانی، پیمانکاری، تولیدی‌ها و کارخانجات به راحتی می‌توانید مشغول به کار شوید.

حسابدار با تحلیل‌، بررسی و ثبت تمامی گزارشات مالی شرکت یا سازمان را در اختیار مدیران و سهامداران قرار می‌دهد. حسابداران علاوه بر ثبت، تجزیه و تحلیل تراکنش‌های مالی، با شفافیت‌سازی در اطلاعات مالی شرکت یا سازمان به مدیران و سهامداران کمک می‌کنند تا تصمیمات مهم مالی در خصوص کسب و کار خود بگیرند تا به پیشرفت‌های مالی و اقتصادی برسند.

حسابرسی چیست؟

تفاوتی که بین حسابداری و حسابرسی وجود دارد حسابرس بازرسی اسناد و صورت‌های مالی را انجام می‌دهد. حسابرسی یک شرکت یا سازمان توسط فردی خارج از آن شرکت (حسابرس) انجام می‌شود. بنابراین درستی یا نادرستی اسناد و صورت‌های مالی که توسط حسابدار ثبت شده‌اند توسط حسابرس کنترل می‌شوند. اگر علاقمند به شغل حسابرسی هستید با استخدام در یک شرکت حسابداری، حسابرسی انواع کسب و کارها را می‌توانید انجام دهید.

افرادی می‌توانند به عنوان حسابرس فعالیت داشته باشند که با سیستم‌های مالی و حسابداری صنعتی آشنایی کافی داشته باشند همچنین توانایی و اعتماد به نفس لازم برای تصمیم‌گیری دقیق بر اساس اطلاعات علمی و موثق در بهینه‌سازی سیستم‌های گردش کار تجهیزات مربوطه و در انجام وظایف تعریف شده و با همکاری موثر با کارشناسان مرتبط با این تکنیک داشته باشند. 

از وظایف حسابرسان شامل موارد زیر می‌باشند:

 • بررسی صورت‌های مالی:
  حسابرسان سوابق مالی و حسابداری شرکت‌ها را بررسی می‌کنند تا درستی و دقیق بودن صورت‌های مالی را تأیید کنند. این شامل بررسی درآمد، هزینه‌ها، دارایی‌ها، بدهی‌ها و سایر اطلاعات مالی است.
 • بررسی قوانین و مقررات رعایت شده:
  حسابرس باید از رعایت قوانین و مقررات مالی شرکت‌ها اطمینان حاصل کند.
 • ارائه پیشنهادات:
  حسابرسان باید پیشنهاداتی را برای بهبود رویه‌های مالی و حسابداری شرکت ارائه دهند.
 • ارزیابی ریسک مالی:
  حسابرسان باید ریسک‌های مالی شرکت‌ها را ارزیابی کنند و به آن‌ها کمک کنند تا ریسک‌های مالی خود را کاهش دهند.

تفاوت حسابداری با حسابرسی چیست؟

همانطور که به تعریفی کوتاهی از حسابداری و حسابرسی اشاره شد هر دو حرفه مرتبط با امور مالی و حسابداری هستند، اما وظایف و مسئولیت‌ هر دو متفاوت هستند. تفاوت‌های اصلی بین حسابدار و حسابرس عبارتند از:

وظایف حسابدار و حسابرس: حسابداران معمولاً مسئولیت ثبت و پردازش تراکنش‌های مالی و تهیه صورت‌های مالی را به صورت روزانه بر عهده دارند، در حالی که حسابرسان صحت و دقت صورت‌های مالی شرکت‌ه و سازمان‌ها را به صورت سه ماهه یا سالانه بررسی و تأیید می‌کنند. در نتیجه حسابداران عمدتاً بر روی تهیه و پردازش اطلاعات مالی کار می‌کنند، در حالی که حسابرسان عمدتاً بر روی بررسی صحت و قابلیت اطمینان این اطلاعات کار می‌کنند.

تجربه کاری: حسابداران عموماً در حسابداری، مالیات و مدیریت مالی تخصص دارند، اما حسابرسان در بررسی صحت صورت‌های مالی تخصص دارند.

 مسئولیت حقوقی: به طور کلی حسابداران نسبت به حسابرسان مسئولیت حقوقی کمتری دارند زیرا معمولاً حسابرسان مسئول گزارش و تأیید صحت صورت‌های مالی شرکت هستند.

همچنین استخدام کارمند حسابداری در شرکت یا سازمانی ضروری می‌باشد تا روزانه تمامی فعالیت‌ها و گزارشات مالی را ثبت و تهیه کند ولی برای استخدام حسابرس ضرورتی وجود ندارد، بخواهیم به انواع حسابرس هم اشاره کنیم عبارتند از:

 • حسابرس مستقل:
  به افرادی که به صورت مستقل و حرفه‌ای موسسه حسابداری و حسابرسی را مدیریت و خدمات حسابرسی به انواع سازمان و شرکت‌ها ارائه می‌دهند حسابرسی مستقل می‌گویند.
 • حسابرس داخلی:
  به حسابرسی که در سازمان یا مجموعه‌ای استخدام می‌شود تا به صورت متداول صورت‌های مالی، مشکلات مالی و اقصادی آن مجموعه را بررسی و به مدیران اطلاع دهد حسابرس داخلی می‌گویند.
 • حسابرسی دولتی:
  حسابرسان دولتی بررسی و کنترل معاملات موسسه‌های دولتی را انجام می‌دهند تا فعالیت‌های مالی و اقتصادی را در صورت متداول و صحیح بودنشان یا نه گزارش و اظهار نظر دهند.

معرفی کوتاه شرکت حسابداری حسابگران پیشتاز:

شرکت حسابداری حسابگران پیشتاز از سال 1397 ارائه خدمات حسابداری، حسابرسی، نرم‌افزاری، مالیاتی و آموزش دوره‌های حسابداری و حسابرسی را در تبریز به صورت تخصصی شروع کرده است. هدف اصلی حسابگران ارائه انواع خدمات مالی و مشاوره به مدیران و آموزش و تربیت افراد علاقمند به حسابداری و حسابرسی جهت معرفی به بازار کار می‌باشد.

همانطور که در توضیحات مقاله ارائه داده‌ایم انجام عملیات حسابرسی نیازمند تخصص و تعهد می‌باشد لذا حسابگران پیشتاز از تیم حسابداران و حسابرسان حرفه‌ای تشکیل شده است که آماده عقد قرارداد با تمامی کسب و کار های شهر تبریز می‌باشد.

جهت دریافت مشاوره درخصوص خدمات حسابرسی و یا شرکت دوره آموزش حسابرسی با ما در ارتباط باشید: 09931371507📲- 09146601220📲

انواع حسابرسی:

 • حسابرسی صورت‌های مالی:
  صورت‌های مالی یک شرکت یا سازمانی که توسط حسابرس مستقل بررسی، کنترل و افشا می‌شود حسابرسی صورت‌های مالی گویند. در واقع حسابرس گواه می‌دهد که صورت‌های مالی ارائه شده کاملاً با دقت و صحیح می‌باشند.
 • حسابرسی رعایت:
  در حسابرسی رعایت میزان رعایت احکام، قوانین و مقررات دولتی و تمامی کنترل‌های داخلی توسط حسابرسان بررسی و کنترل می‌شوند تا میزان رعایت دستورالعمل‌های نظارتی را گزارش دهند.
 • حسابرسی عملیاتی:
  حسابرسی عملیاتی یک فرآیند معمول ارزیابی اثربخشی، کارایی و مقرون به صرفه بودن عملیات یک سازمان و گزارش نتایج ارزیابی با توصیه‌های مشخص برای بهبود عملیاتی است.
 • حسابرسی قانونی:
  در شرکت یا سازمان‌هایی که شرکا و اعضای هیئت مدیره با مشکلات قانونی مواجه شده‌اند و یا با ضررهای مالی سنگینی مواجه هستند که برای شرکت مشکلات قانونی دارد توسط حسابرس قانونی راهکار های قانونی پیشنهاد می‌شود.
 • حسابرسی داخلی:
  تمامی فعالیت‌های مالی که در قسمت حسابداری شرکت یا سازمانی انجام می‌شود توسط حسابرسی داخلی بررسی و کنترل می‌شوند تا خطا ها و صحت امورات مالی و اقتصادی مشخص گردد.

استاندارد های حسابرسی:

استانداردهای حسابداری قوانین و دستورالعمل هایی هستند که توسط سازمان‌های بین‌المللی مانند موسسه بین‌المللی حسابرسی و حسابداری (IFAC) و انجمن بین‌المللی حسابداران رسمی (IAASB) تدوین شده‌اند. این استانداردها برای اطمینان از صحت و قابلیت اطمینان گزارشگری مالی برای شرکت‌ها و سازمان‌ها تنظیم شده‌اند.

استانداردهای حسابرسی شامل دستورالعمل‌ها، فرآیندها، الزامات و تکنیک هایی است که حسابرسان باید برای ارزیابی صحت و دقت گزارش‌های مالی شرکت‌ها و سازمان‌ها از آن‌ها پیروی کنند. این استانداردها شامل موضوعاتی مانند مفاهیم اساسی حسابرسی، روش‌های حسابرسی، ثبت و پردازش تراکنش‌های مالی، بررسی و ارزیابی ریسک حسابرسی و… است.

حسابرسی در بسیاری از کشورها از جمله ایران به عنوان یک نهاد رسمی برای کنترل و ارزیابی صورت‌های مالی شرکت‌ها و سازمان‌ها استفاده می‌شود.

استاندارد های حسابرسی در 3 گروه طبقه‌بندی می‌شوند که شامل موارد زیر هستند:

استاندارد های حسابرسی طبق تصویر به 3 گروه طبقه‌بندی می‌شوند.
 • استاندارد های حسابرسی عمومی:
  یک حسابرس مستقل باید بتواند تمام استانداردهای حسابرسی را اعمال کند. توانایی حسابرسی و اجرای استانداردهای عمومی حسابرسی با استفاده از نرم‌افزار از پیش نیازهای ضروری هر حسابرسی است. حسابرسان باید بتوانند در هنگام اعمال این معیارها به بهترین نتایج دست یابند. حسابرسان مستقل باید بتوانند تمام امور مربوط به حسابرسی را به طور حر‌فه‌ای انجام دهند. علاوه بر این، هنگام انجام کار خود باید حرفه‌ای رفتار کنند و با توجه به وظایف محوله به بهترین نتایج دست یابند.
 • استاندارد های حسابرسی عملیات (رسیدگی):
  استانداردهای حسابرسی عملیاتی دارای سه استاندارد دیگر است: 1. برنامه‌ریزی، نظارت و همچنین به دست آوردن شواهد قابل اعتماد و کافی برای اظهار نظر، سه اصل کلی از استانداردهای عملیاتی است. 2. حسابرس با توجه به توانایی خود باید تحقیق، بررسی و مشاهده کند و اطلاعات کافی را به دست آورد و از صحت نظر خود اطمینان حاصل کند. 3. همانطور که گفته شد حسابرسان باید بتوانند به طور مؤثر بر کار سایر کارکنان برنامه‌ریزی و نظارت کنند. همچنین آن‌ها باید توانایی نظارت بر امور مرتبط با حسابرسی را داشته باشند و با ساختار کلی کنترل داخلی آشنا باشند.
 • استاندارد های حسابرسی گزارشگری:
  با توجه به اسناد و مدارکی که جمع‌آوری می‌‌شود، حسابرس باید بتواند به نتیجه‌گیری درست برسد و یک فرآیند گزارشگری کامل ارائه دهد. پس از آن، او می‌تواند اطلاعات خود را برای هر استاندارد حسابرسی اعمال کند. درنتیجه حسابرس باید تمام اسناد را به طور کامل بررسی کند و به نتایج حرفه‌ای تری دست ‌یابد.

📥 دانلود رایگان استاندارد های‌ حسابرسی pdf (جدید 1402 مصوب سازمان حسابرسی) :

در این مقاله استاندارد های حسابرسی با دانلود رایگان ارائه شده‌اند:

در این قسمت استاندارد حسابرسی را به‌صورت رایگان و تکی می‌توانید با کلیک بر روی هر استاندارد در فایل pdf دانلود کنید:

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
نقش برجسته حسابداری به انگلیسی در جهان کسب و کار

نقش برجسته حسابداری به انگلیسی در جهان کسب و کار

آنچه در این پست می‌خوانید چرا باید حسابداری را به زبان انگلیسی بیاموزید؟ پنج دلیل برای شروع یادگیری حسابداری به…

بیشتر بخوانید
مقاله ای جامه درخصوص مفاهیم اساسی حسابداری حقوق و دستمزد

حقوق و دستمزد چیست؟

آنچه در این پست می‌خوانید روش‌های محاسبه حقوق و دستمزد: نحوه محاسبه حقوق پایه : اضافه‌کاری چیست؟ و چگونه محاسبه…

بیشتر بخوانید
دانلود رایگان pdf استاندارد های حسابداری ایران

استاندارد های حسابداری ایران

آنچه در این پست می‌خوانید 📥 دانلود رایگان pdf استاندارد های حسابداری ایران: استاندارد حسابداری شماره 43: پیوست استاندارد های…

بیشتر بخوانید
بهای تمام شده به زبان ساده چیست؟

بهای تمام شده به زبان ساده

آنچه در این پست می‌خوانید بهای تمام شده مستقیم و غیرمستقیم • بهای تمام شده مستقیم (Cost Direct) : •…

بیشتر بخوانید
دوره آموزش نرم‌افزار مالی در حسابگران

معرفی نرم‌افزار های حسابداری

آنچه در این پست می‌خوانید نرم‌افزار حسابداری سپیدار نرم‌افزار حسابداری هلو نرم‌افزار های حسابداری محک نرم‌افزار حسابداری پارمیس نرم‌افزار های…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *