حسابداری چیست؟ | تعریف کامل حسابداری | حسابگران پیشتاز

حسابداری چیست؟

حسابداری چیست به زبان ساده و تعریف حسابداری

حسابداری مهارت و شغلیست که به علاقه و توانمندی نسبتاً زیادی نیاز دارد. در زمان‌های قدیم حسابداری را به روش‌های سنتی و به صورت ساده در دفتری یادداشت می‌کردند و اکثر اصناف از چرتکه‌ها برای ثبت حساب کتاب استفاده می‌کردند، ولی امروزه با پیشرفت و زیاد شدن کارخانجات مدرن و صنعتی، انواع تولیدی‌ها، شرکت‌های بازرگانی و پیمانکاری و… امورات مالی همه کسب و کارها پیچیده‌تر شده و نیاز به عملیات حسابداری پیشترفته‌تری دارند.

در این مقاله قصد داریم به معنی و مفهوم اساسی حسابداری بپردازیم و مهم‌تر از همه حسابداری را به زبان ساده معرفی کنیم. در نتیجه اگر علاقمند به شغل حسابداری و یا قصد دارید در رشته حسابداری ادامه تحصیل دهید تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

بهترین تعریف حسابداری:

ساده و رایج‌ترین تعریف حسابداری را به این صورت می‌توان گفت ” سیستم اطلاعاتی که رویدادهای مالی را شناسایی، ثبت، طبقه‌بندی، ترخیص و گزارش می‌کند و این اطلاعات را در اختیار استفاده کنندگان اطلاعات حسابداری قرار می‌دهد.” شما مسلماً این تعریف را در مورد حسابداری در همه جا مشاهده کرده‌اید، در نتیجه کلی از بهترین تعریف حسابداری، سیستمی است که فعالیت‌های واحد تجاری را اندازه‌گیری می‌کند، سپس این اطلاعات را در قالب گزارش‌ها پردازش می‌کند و در نهایت نتیجه فعالیت‌ها و عملکرد واحد تجاری را به تصمیم‌گیرندگان ارائه می‌دهد. تصمیم‌گیرندگان شامل مدیران عامل و سهامداران هر شرکت می‌باشد تا بهترین و مفیدترین تصمیمات در خصوص بهبود و ارتقاع منابع مالی گرفته شود.

تهریف حسابداری و مفاهیم اساسی حسابداری

اصول حسابداری چیست؟

اصول حسابداری مجموعه‌ای از قوانین و رویه‌های مشخصی هستند که در تدوین و ارائه اطلاعات مالی یک سازمان به کار می‌روند. این اصول شامل:

 • اصل بهای تمام شده:
  ثبت اولیه دارایی‌ و بدهی‌ها در زمان وقوع معامله باید به مبلغ بهای تمام شده در دفاتر ثبت و گزارش گردد، از ویژگی‌های این اصل قابل اتکا بودن آن است.
 • اصل تحقق درآمد:
  بر اساس این اصل درآمد باید سه شرط زیر را برای ثبت درآمد محقق شود: 1. عملیات مربوط به تحصیل درآمد تکمیل شده باشد. 2. مبلغ درآمد قابل اندازه‌گیری باشد. 3. قابلیت وصول آن به طور معقول و مطمئن باشد.
 • اصل تطابق هزینه:
  بر اساس این اصل هزینه‌های هر دوره باید از درآمدهای همان دوره کسر گردد از طرف دیگر برای تعیین سود هر دوره مالی باید هزینه‌های ایجاد شده جهت کسب درآمد در همان دوره مالی در نظر گرفته شده و از درآمدها کسر شود.
 • اصل افشا:
  اصل افشای کامل در حسابداری ایجاب می‌کند که رویدادها و وقایع مالی با اهمیت مربوط به واحد تجاری به طور مناسب و کامل افشا گردد.

در نتیجه اصول حسابداری عمدتاً به منظور ایجاد دقت، شفافیت، و قابل مقایسه بودن اطلاعات مالی سازمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. هدف اصول حسابداری، تهیه گزارشات مالی دقیق و قابل اطمینان برای کاربران خارجی و داخلی است که به آن‌ها امکان ارزیابی عملکرد مالی سازمان را می‌دهد.

اصول حسابداری 1 و2 چیست؟

اصول حسابداری 1 از جمله مباحثی می‌باشد که تمامی حسابداران باید با این مفاهیم آشنایی داشته باشند در واقع لازمه ورود به بازار کار حسابداری یادگیری اصول حسابداری 1 می‌باشد. تمامی دانشجویان حسابداری واحدهای درسی اصول حسابداری را حتماً گذرانده‌اند و همچنین اگر در دوره آموزش حسابداری ویژه بازار کار هم شرکت کنید با اصول حسابداری حتماً آشنا خواهید شد.

سرفصل‌های اصول حسابداری 1 شامل موارد زیر هستند:

در ادامه اصول حسابداری 1 دانشجویان و علاقمندان با اصول حسابداری 2 به آموزش حسابداری ادامه می‌دهند. سرفصل‌های اصول حسابداری 2 شامل موارد زیر می‌باشند:

مفروضات حسابداری چیست؟

مفروضات حسابداری منشا اصول حسابداری و مبنای تهیه و تنظیم صورت‌های مالی را تشکیل می‌دهند که شامل موارد زیر هستند:

 • فرض تفکیک شخصیت:
  شخصیت شرکت از شخصیت موسسان و مالکان آن موسسه و شرکت جدا است و شخصیت مستقلی دارد.
 • فرض تداوم فعالیت:
  بدین معنا است که عملیات موسسه در آینده قابل پیش‌بینی بوده و تداوم فعالیت خواهد داشت و قصدی برای انحلال یا توقف فعالیت آن وجود ندارد.
 • فرض دوره مالی:
  با توجه به این که نتایج واقعی عملیات هر موسسه‌ای را فقط می‌توان در پایان اجرای عملیات آن و پس از وصول مطالبات، فروش دارایی‌ها و اجرای تعهدات و پرداخت بدهی‌ها به طور دقیق و قطعی تعیین کرد، لذا استفاده‌کنندگان از اطلاعات مالی نمی‌توانند برای دریافت اطلاعات تا آن زمان تامل کنند. بنابراین عمر طولانی یک موسسه به دوره‌های زمانی مساوی کوتاه‌تر که معمولاً یک ساله است تقسیم می‌شود و برای هر دوره گزارش‌های مالی جداگانه‌ای ارائه می‌شود.
 • فرض تعهدی:
  بر اساس این فرض درآمدها به محض تحقق و هزینه‌ها به محض تحمیل، بدون توجه به زمان دریافت یا پرداخت وجه نقد مربوط شناسایی و ثبت می‌شوند.
 • فرض واحد اندازه‌گیری:
  بدین معناست که آثار نتایج کلیه معاملات و عملیات مالی موسسه باید بر حسب پول اندازه‌گیری و گزارش شود و در ایران این گزارش بر مبنای ریال است.

حسابداری مهارت و شغلیست که به علاقه و توانمندی نسبتاً زیادی نیاز دارد. در زمان‌های قدیم حسابداری را به روش‌های سنتی و به صورت ساده در دفتری یادداشت می‌کردند و اکثر اصناف از چرتکه‌ها برای ثبت حساب کتاب استفاده می‌کردند، ولی امروزه با پیشرفت و زیاد شدن کارخانجات مدرن و صنعتی، انواع تولیدی‌ها، شرکت‌های بازرگانی و پیمانکاری و… امورات مالی همه کسب و کارها پیچیده‌تر شده و نیاز به عملیات حسابداری پیشترفته‌تری دارند.

در این مقاله قصد داریم به معنی و مفهوم اساسی حسابداری بپردازیم و مهم‌تر از همه حسابداری را به زبان ساده معرفی کنیم. در نتیجه اگر علاقمند به شغل حسابداری و یا قصد دارید در رشته حسابداری ادامه تحصیل دهید تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

اصول و میثاق های محدود کننده حسابداری چیست؟

به زودی…

اهداف شغل حسابداری چیست؟

اهداف اصلی حسابداری، تهیه گزارشات مالی دقیق و قابل اطمینان برای کاربران خارجی و داخلی است که به آن‌ها امکان ارزیابی عملکرد مالی سازمان را می‌دهد. که این اهداف مهم شامل موارد زیر می‌باشند:

نتیجه‌گیری:

در نتیجه حسابداری باعث هدایت امور مالی و پیشرفت می‌شود. در واقع حسابداری باعث به وجود آمدن بستری می‌باشد که از جریان رفت و آمدهای پولی کاملاً آگاه می‌شوید و می‌توانید شرایط پیشرفت کاری خود را فراهم کنید.

داشتن یک سیستم حسابداری خوب، گرفتن وام بانکی یا جذب سرمایه‌گذاران سودمند را برای شرکت آسان می‌کند. همچنین با حسابداری پایه می‌توانید سرمایه‌گذاران خارجی را به شرکت جذب کنید و به راحتی صورت‌های مالی شرکت را به آن‌ها ارائه دهید.

علاوه بر این، داشتن واحد حسابداری به سرمایه‌گذاران داخلی هم کمک می‌کند تا تصمیمات جدیدی بگیرند. ممکن است فردی از میان کارکنان یک واحد اقتصادی قصد خرید سهام آن واحد اقتصادی را داشته باشد و حسابداری به آسانی در تصمیمات کمک می‌کند. نقاط ضعف و قوت یک واحد اقتصادی با داشتن حسابداری پایه مشخص می‌شود.

اگر تصمیم به تحصیل حسابداری پایه دارید، نیازی به مدرک دانشگاهی ندارید، با گذراندن دوره‌های آموزش حسابداری ویژه بازار کار از مقدماتی تا پیشرفته یاد خواهید گرفت. همانطور که قبلاً توضیح داده شد، اهمیت حسابداری برای همه مشاغل مهم است و در نتیجه فرصت‌های دستیابی به این شغل زیاد است.

آموزشگاه حسابداری حسابگران پیشتاز برگزار کننده دوره‌های تخصصی آموزش حسابداری در تبریز می‌باشد.با شرکت در دوره‌های آموزش حسابداری ویژه بازار کار به‌صورت کاربردی و عملی با تمامی مباحث حسابداری و نرم‌افزارهای مالی کامل آشنا و سپس مدرک معتبر داخلی دریافت خواهید کرد. جهت دریافت مشاوره رایگان با ما در ارتباط باشید.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
نقش برجسته حسابداری به انگلیسی در جهان کسب و کار

نقش برجسته حسابداری به انگلیسی در جهان کسب و کار

آنچه در این پست می‌خوانید چرا باید حسابداری را به زبان انگلیسی بیاموزید؟ پنج دلیل برای شروع یادگیری حسابداری به…

بیشتر بخوانید
مقاله ای جامه درخصوص مفاهیم اساسی حسابداری حقوق و دستمزد

حقوق و دستمزد چیست؟

آنچه در این پست می‌خوانید روش‌های محاسبه حقوق و دستمزد: نحوه محاسبه حقوق پایه : اضافه‌کاری چیست؟ و چگونه محاسبه…

بیشتر بخوانید
استاندارد های حسابرسی، انوع حسابرسی و فرق بین حسابداری با حسابرسی چیست؟

استاندارد های حسابرسی

آنچه در این پست می‌خوانید حسابرسی چیست؟ تفاوت حسابداری با حسابرسی چیست؟ معرفی کوتاه شرکت حسابداری حسابگران پیشتاز: انواع حسابرسی:…

بیشتر بخوانید
دانلود رایگان pdf استاندارد های حسابداری ایران

استاندارد های حسابداری ایران

آنچه در این پست می‌خوانید 📥 دانلود رایگان pdf استاندارد های حسابداری ایران: استاندارد حسابداری شماره 43: پیوست استاندارد های…

بیشتر بخوانید
بهای تمام شده به زبان ساده چیست؟

بهای تمام شده به زبان ساده

آنچه در این پست می‌خوانید بهای تمام شده مستقیم و غیرمستقیم • بهای تمام شده مستقیم (Cost Direct) : •…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *