عیدی 1402 چقدر است؟ | فرمول محاسبه عیدی برای سال 1403

عیدی 1402 چقدر است؟

فرمول محاسبه عیدی کارگران و کارمندان برای سال 1403

هر چقدر به اواخر سال 1402 نزدیک‌تر می‌شویم کارگران، کارمندان دولت و بازنشستگان در فکر و اندیشه عیدی دریافتی در اسفند 1402 جهت برنامه‌ریزی ایام عید نوروز هستند. عیدی همان مبلغیست که در آخر هر سال به عنوان پاداش یک سال گذشته به تمامی کارگران، کارمندان و بازنشستگان پرداخت می‌شود. شما هر نوع قراردادی با شرکت و کارفرما داشته باشید که شامل تمام‌وقت، پاره‌وقت، دائمی یا موقتی و… عیدی برایتان تعلق می‌گیرد. جهت مطالعه فرمول محاسبه و قوانین دریافت عیدی تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

” در 22 آبان 1402 عیدی سال 1403 که در اسفند ماه امسال پرداخت خواهد شد، طبق مصوبه جدید شورای عالی کار حداقل عیدی کارگران ۱۰۶,۱۶۵,۶۸۰ ریال و حداکثر عیدی کارگران ۱۵۹,۲۴۸,۵۲۰ ریال اعلام شد. “

جدول فرمول محاسبه عیدی 1402

نحوه محاسبه عیدی 1402

عیدی کارگران بر اساس آخرین حقوق و مزایای دریافتی که شامل حقوق پایه، اضافه کاری و… می‌باشد با توجه به تعداد روزهای کارکرد در طول یک سال محاسبه می‌شود. همچنین میزان عیدی کارگران روزمزد بر اساس تعداد روزهای کارکرد و میانگین دستمزد روزانه طی یک سال محاسبه می‌شود.

طبق قانون کار تمام کسب و کارهایی که زیر نظر قانون وزارت کار فعالیت می‌کنند باید به کارمندان خود به ازای یک سال کار یعنی معادل ۶۰ روز (حداقل عیدی) و معادل ۹۰ روز (حداکثر عیدی) آخرین دستمزد را به عنوان عیدی سال 1403 در اسفند 1402 پرداخت کنند.

در نتیجه جهت محاسبه حداقل عیدی سال ۱۴۰۲ باید دستمزد روزانه مصوب امسال در ۶۰ ضرب شود که مبلغ بدست آمده ۱۰۶,۱۶۵,۶۸۰ ریال می‌باشد. همچنین طبق ماده واحده قانون کار، مبلغ پرداخت عیدی کارکنان نباید از ۹۰ روز یعنی حداقل مزد روزانه تجاوز کند که حداکثر عیدی ۱۴۰۲دریافتی کارگران مبلغ ۱۵۹,۲۴۸,۵۲۰ ریال خواهد بود.

جدول فرمول محاسبه حداقل و حداکثر عیدی 1402

عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی و کارمندان دولت در 1402

همچنین عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی، مستمری ‌بگیران، از کار افتادگان، بازمانده و همچنین موظفان مشمول مقررات استخدام کشوری (کارمندان دولتی)، از طرف هیئت وزیران تعیین و تصویب، سپس توسط سازمان تامین اجتماعی پرداخت می‌شود.

با تصویب دولت در سال 1402، حداقل عیدی و پاداش پایان سال کارمندان دولت و بازنشستگان کشوری با 40% افزایش نسبت به سال گذشته 2 میلیون و 500 هزار تومان تعیین شده است.

به دنبال این خبر سخنگوی دولت گفت: 700 هزار تومان به عیدی بازنشستگان متاهل اضافه می‌شود و همچنین برای هر فرزند 300 هزار تومان واریز می‌گردد. به عنوان مثال کارمند یا فرد بازنشسته که متاهل و دارای فرزند است 3 میلیون و 500 هزار تومان عیدی می‌گیرد.

زمان پرداخت عیدی 1402

طبق قانون کار کارفرمایان باید حداکثر تا یک هفته قبل از شروع سال جدید و عید نوروز 1403، به پرداخت عیدی کارگران اقدام کنند. در صورتی که کارفرما بدون دلیل موجه از پرداخت عیدی تا زمان مقرر خودداری کند، کارگران این حق را دارند که با مراجعه به اداره کار یا سازمان‌های قانونی، شکایت خود را نسبت به کارفرما ثبت و پیگیری کنند. عدم پرداخت عیدی در زمان مشخص قانونی تخلف بوده، کارفرما نیز مشمول جریمه خواهد بود.

مالیات عیدی 1402

عیدی کارگران و کارمندان به‌عنوان بخشی از درآمد سالانه محسوب شده و مشمول پرداخت مالیات می‌باشد. نحوه کسر و پرداخت مالیات عیدی به شرح زیر است:

وظایف حسابداران در محاسبه عیدی کارگران و کارمندان

نحوه محاسبه عیدی هر ساله کارگران و کارمندان و ارائه گزارشات به کارفرمایان بر عهده حسابداران هر شرکت می‌باشد. در نتیجه زمانی که به عنوان حسابدار در شرکت یا موسسه‌ای استخدام می‌شوید باید با نحوه محاسبه حقوق و دستمزد آشنایی کامل داشته باشید. محاسبه حقوق و دستمزد دقیق کارکنان از مهمترین مسئولیت و شرح وظایف واحد حسابداری می‌باشد.

اگر در این زمینه تخصص چندانی ندارید با شرکت دوره آموزش حسابداری ویژه بازار کار حسابگران پیشتاز این مهارت و تخصص مهم را می‌توانید به راحتی آموزش ببینید.

آموزشگاه حسابداری حسابگران پیشتاز برگزار کننده دوره‌های تخصصی آموزش حسابداری در تبریز می‌باشد.با شرکت در دوره‌های آموزش حسابداری ویژه بازار کار به‌صورت کاربردی و عملی با تمامی مباحث حسابداری و نرم‌افزارهای مالی کامل آشنا و سپس مدرک معتبر داخلی دریافت خواهید کرد. جهت دریافت مشاوره رایگان با ما در ارتباط باشید.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
اخرین اخبار افزایش حقوق کارگران 1403

آخرین اخبار افزایش حقوق کارگران 1403

آنچه در این پست می‌خوانید بر اساس مصوبه شورای عالی کار، حداقل دستمزد کارگران در سال 1403 در جلسه شورای…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *